Do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody idealnie sprawdza się pompa ciepła. Zużycie prądu przy takim systemie jest znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła. Sprawdź, jak w pełni wykorzystać potencjał pompy ciepła aby obniżyć koszty ogrzewania.
Spis treści
Pompa ciepła to urządzenie, które służy do przekształcenia energii elektrycznej w energię cieplną poprzez wykorzystanie ciepła z otoczenia – powietrza, wody lub gruntu.
Działa na zasadzie wymiany ciepła przy pomocy czynnika chłodniczego, który przechodzi przez cykl sprężania i rozprężania.
Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej, która pozwala na niższe zużycie prądu w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.
Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, w tym od mocy pompy ciepła, powierzchni budynku, izolacji oraz rodzaju zastosowanego ogrzewania.
Przykładowo, dla domu o powierzchni 150 m², z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, roczne zużycie energii elektrycznej wynosi od 2 500 do 4 000 kWh.
Warto zauważyć, że realne zużycie prądu jest zależne od takich czynników jak zapotrzebowanie na ciepło budynku czy sezonowy współczynnik wydajności (SCOP).
Aby oszacować roczne zużycie prądu, warto znać współczynnik SCOP – określa on stosunek ilości energii cieplnej dostarczonej do zużytej energii elektrycznej w określonych warunkach.
Na przykład, jeśli budynek wymaga 10 000 kWh energii cieplnej rocznie, a SCOP wynosi 4, to pompa ciepła zużywa prądu w ilości około 2 500 kWh rocznie.
Na to, ile prądu zużyje pompa ciepła, wpływają:
Dobranie pompy ciepła zależy od takich czynników jak:
Model pompy ciepła powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, aby zapewnić maksymalną efektywność pompy ciepła i minimalizować pobór prądu.
Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to jedno z najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań dla gospodarstw domowych.
Fotowoltaika produkuje darmową energię elektryczną z promieniowania słonecznego, która może zasilać pompę ciepła, redukując tym samym koszty jej eksploatacji niemal do zera. Taki system pozwala na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej bez generowania wysokich rachunków za prąd, co w dłuższej perspektywie przekłada się na realne oszczędności.
Program Czyste Powietrze oferuje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła.
W zależności od poziomu dofinansowania, beneficjenci mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości od 66 000 zł do nawet 135 000 zł, przy czym im niższy dochód gospodarstwa domowego, tym wyższa kwota dotacji.
Od 22 kwietnia 2024 r. wprowadzono istotne zmiany w programie. Obecnie dofinansowanie obejmuje wyłącznie pompy ciepła znajdujące się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM), co ma na celu zapewnienie wysokiej jakości i efektywności wspieranych urządzeń.
Sprawdź także jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację: Termomodernizacja Czyste Powietrze.