Martwi Cię nieustanny chłód od podłogi w domu? Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak wykonać ocieplenie podłogi w starym domu!
Spis treści
Aby sprawdzić, czy podłoga w starym domu wymaga ocieplenia, należy zaobserwować objawy takie jak: uczucie chłodu od podłogi niezależnie od ogrzewania pomieszczeń, przeciągi i zimne powietrze wydostające się ze szczelin, zawilgocenie i oznaki pleśni, deformacja podłogi, np. uginające się deski.
Istnieje kilka metod sprawdzenia stanu podłogi. Poziom wilgoci można określić za pomocą wilgotnościomierza. Dzięki badaniu kamerą termowizyjną można wykryć miejsca, w których następują największe straty ciepła. Warto także przeprowadzić inspekcję podłogi i zajrzeć pod deski lub przez otwory w podłodze, jeśli tylko jest to możliwe.
Pierwszą metodą jest demontaż starej podłogi i wykonanie nowej konstrukcji z izolacją.
W pierwszej kolejności usuwa się starą posadzkę. Jeżeli podłoga jest nierówna lub niestabilna, najlepszym rozwiązaniem będzie całkowite jej zerwanie. Następnie należy usunąć warstwy starego betonu, gliny lub desek.
Teraz można wykonać nową warstwę izolacyjną. Aby zabezpieczyć pomieszczenie przed wilgocią, należy użyć folii hydroizolacyjnej, a następnie położyć warstwę ocieplenia, np. styropian EPS/XPS, płyty PIR oraz wełnę mineralną. Ostatnim etapem jest warstwa dociskowa, może to być betonowa wylewka na siatce zbrojeniowej lub płyta OSB, jeśli podłoga ma być drewniana.
Drugą metodą jest ocieplenie istniejącej podłogi bez jej demontażu. Używa się do tego metody nadbudowy ocieplenia poprzez montaż płyt PIR lub styropianu na istniejącej podłodze i zastosowanie folii refleksyjnych oraz podkładów termoizolacyjnych.
Do ocieplenia podłogi na gruncie najlepsze są materiały takie jak:
Do ocieplenia podłogi na legarach najlepsze są:
Przydatne materiały wykończeniowe lub uzupełniające to:
Pierwszym krokiem przy ociepleniu w przypadku podłogi na legarach jest sprawdzenie stanu drewna i usunięcie zbutwiałych elementów. Jeśli jednak legary są w dobrym stanie, można je pozostawić.
Drugim krokiem jest montaż izolacji termicznej, czyli umieszczenie wełny, styropianu lub pianki PUR między legarami oraz ochrona izolacji folią paroizolacyjną od góry.
Trzecim krokiem jest nowe poszycie podłogi, czyli montaż płyt OSB lub sklejki jako podkład podłogowy pod panele, parkiet lub deski. Na tym etapie możliwy jest także dodatkowy montaż folii grzewczej do ogrzewania podłogowego.
Najczęstszym błędem przy ociepleniu podłogi jest brak odpowiedniej hydroizolacji, która prowadzi do zawilgocenia i pleśni.
Częstymi błędami są także zbyt cienka warstwa izolacji termicznej (minimalna grubość wynosi 10, a optymalna 15 – 20 cm), nieprawidłowy dobór materiałów (np. stosowanie zwykłego styropianu zamiast XPS) oraz brak dylatacji, która może prowadzić do pęknięć wylewki betonowej.
Chcesz uzyskać dofinansowanie na termomodernizację? Sprawdź program Czyste Powietrze.