5 powodów dlaczego warto mieć własny prąd z paneli fotowoltaicznych

własny prąd

Fotowoltaika zdobywa coraz więcej sympatyków. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem posiadanie własnej przydomowej elektrowni słonecznej niesie ze sobą wiele korzyści. Przedstawiamy 6 z nich.

Własny prąd = mniejsze opłaty za energię elektryczną

Posiadając instalację fotowoltaiczną z całą pewnością otrzymasz niższe rachunki za prąd. Wyprodukowana przez moduły energia elektryczna w pierwszej kolejności jest pobierana przez domowe urządzenia.

Co prawda początkowe koszty są spore – cena zestawu PV to kilkadziesiąt tys. zł, ale będą one sukcesywnie zwracane w postaci właśnie niższych faktur od sprzedawcy prądu. Wydajność, a tym samych i opłacalność paneli systematycznie rośnie.

W zależności od mocy modułów fotowoltaicznych oraz falownika, czyli urządzenia przekształcającego prąd stały na zmienny, system PV może pokryć niemal całe zapotrzebowanie na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. Przykładowo zestaw o mocy 4 kWp jest w stanie wytworzyć około 4 000 kWh w skali roku.

O rodzajach zestawów fotowoltaicznych możesz się dowiedzieć tutaj: https://fotowoltaika.energiadirect.pl/z-czego-sklada-sie-zestaw-fotowoltaiczny-jakie-sa-rodzaje-instalacji/

System PV jest całkowicie bezobsługowy

Bezobsługowość to jedna z najistotniejszych zalet przydomowej elektrowni słonecznej. Po instalacji modułów oraz niezbędnego osprzętu nie jest wymagana jakakolwiek ich obsługa. Zarówno produkcja prądu, jak i jego przesył są zautomatyzowane.

Zestaw PV praktycznie rzecz biorąc nie wymaga serwisowania. Zalecane jest jednak mycie mocno zabrudzonych paneli, aby nie został zakłócony poziom wytwarzania prądu. Najlepiej czyszczenie zaplanować co najmniej po każdym okresie jesienno-zimowym.

Ochrona środowiska naturalnego

Oczywistym jest, że fotowoltaika przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezemisyjna. W tym przypadku produkcja energii elektrycznej nie powoduje emisji takich szkodliwych substancji jak: dwutlenek węgla, tlenek siarki czy tlenek azotu.

Warto też podkreślić, że przydomowa elektrownia słoneczna nie generuje żadnego większego hałasu. Falownik wchodzący w skład zestawu PV generuje dźwięki o głośności do 50 dB. W procesie produkcji prądu instalacja nie zużywa zasobów wody pitnej – w przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni.

Ponadto do produkcji paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się oprócz krzemu aluminium, co oznacza, że mogą one w późniejszym czasie ulegać w 100% procesowi recyklingu.

Niezależność od podwyżek prądu

Fotowoltaika oznacza także niezależność od podwyżek stawek za kilowatogodzinę. Jak wynika z licznych analiz ceny energii elektrycznej będą systematycznie rosnąć.

Wytworzony przez instalację fotowoltaiczną prąd jest w pierwszej kolejności wykorzystywany na potrzeby gospodarstwa domowego, a nadwyżki energii trafiają do sieci, które są rozliczane na zasadach określonych w ustawie o OZE.

Oczywiście są dostępne także systemy oparte o przydomowe magazyny energii, które pozwalają całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu. Jest to jednak nadal zbyt kosztowne rozwiązanie, choć z roku na rok wydajność baterii wzrasta, a ich cena maleje.

Wyższa wartość nieruchomości

Panele fotowoltaiczne znacznie zwiększają prestiż oraz wartość budynku. Nieruchomość z instalacją PV jest także bardziej pożądana wśród osób zainteresowanych kupnem własnego domu, co potwierdzają agenci nieruchomości. 

Fotowoltaika sprawia, że dom jest bardziej “smart” i tak jak inne nowoczesne technologie znacznie zwiększa komfort domowników.

Czy w Polsce jest odpowiednie nasłonecznienie?

Osoby, które rozważają zainwestowanie w fotowoltaikę obawiają się, że w naszej strefie klimatycznej nie ma wystarczającego nasłonecznienia. Tymczasem znajdujemy się w identycznej strefie co Niemcy – lider pod względem zainstalowanej mocy systemów PV w Europie.

Panele fotowoltaiczne są zdolne do produkcji energii elektrycznej także w dni o mocnym zachmurzeniu, a słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii. Co ciekawe, zbyt wysoka temperatura powoduje nagrzanie modułów, a ich wydajność ulega spadkowi. Ponadto cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne.

Wracając do nasłonecznienia, czyli średniej liczby słonecznych godzin w danym regionie w ciągu roku, to według danych IMGW słońce świeci w Kołobrzegu przez 1620 godzin rocznie, w Warszawie przez 1579 godzin, w a w Zakopanem przez 1467 godzin. Generalnie rzecz biorąc cały obszar Polski wykazuje się w niemal identycznym nasłonecznieniem.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu to zdecydowanie tańsze i najbardziej popularne rozwiązanie. System montażowy powinien jednak być dostosowany do kąta nachylenia dachu oraz pokrycia dachowego. 

Z kolei instalacja na gruncie jest zalecana w przypadku ograniczonej powierzchni dachu, a jednocześnie posiadaniu sporego, niezagospodarowanego terenu. Cena zestawu PV montowanego na gruncie jest sporo wyższa z uwagi właśnie na bardziej skomplikowany montaż. Więcej na ten temat można się dowiedzieć tutaj: https://fotowoltaika.energiadirect.pl/instalacja-fotowoltaiczna-na-dachu-czy-na-gruncie-co-wybrac/

Ile kosztuje przydomowa instalacja PV?

Ofert na przydomową elektrownie słoneczną jest coraz więcej, a i koszt ich zakupu jest dosyć zróżnicowany. Dlatego warto skorzystać z narzędzia jakim jest porównywarka ofert instalacji fotowoltaicznych, która jest dostępna tutaj: https://fotowoltaika.energiadirect.pl/

Kupując zestaw PV należy zwrócić uwagę na techniczne parametry poszczególnych komponentów, bowiem ich jakość ma wpływ na wydajność przydomowej elektrowni. Zróżnicowane cenowo są szczególnie panele fotowoltaiczne. Mogą one powstać z różnego rodzaju ogniw, a ich cena rośnie wraz z ich sprawnością.  

4.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top