Na co zwrócić uwagę kupując instalację fotowoltaiczną? 

Panele fotowoltaiczne

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce w ostatnim czasie mocno wzrosło. Wpływ na to mają m.in. rządowe programy dofinansowań, czyli “Czyste powierze” i “Mój prąd”, a co za tym idzie rosnąca opłacalność inwestycji. Kluczem jest jednak odpowiedni wybór instalacji PV.

Jakie ogniwa fotowoltaiczne?

Najwięcej przydomowych elektrowni słonecznych powstaje na bazie ogniw krzemowych: polikrystalicznych oraz monokrystalicznych. Pierwsze cechują się sprawnością na poziomie 14-18%, a drugie osiągają nawet 22% i są bardziej trwałe. Najtańsze są ogniwa wykonane z krzemu amorficznego. Ich początkowa sprawność co prawda jest wysoka, ale w bardzo krótkim okresie eksploatacji mocno spada.

Warto wiedzieć, że ogniwa polikrystaliczne pozyskują energię przede wszystkim z promieniowania rozproszonego. Z tego względu ich zastosowanie w większości przypadków jest najbardziej opłacalne.

Inwestor powinien też rozróżniać panele słoneczne od fotowoltaicznych. Pierwsze służą tylko i wyłącznie do produkcji ciepła. Moduły fotowoltaiczne z kolei wytwarzają energię elektryczną, a co za tym idzie uniezależniają od podwyżek cen prądu.

Jaka moc instalacji?

W sposób wizualny nie można ocenić jakości modułów fotowoltaicznych. Należy brać pod uwagę takie parametry jak moc szczytowa Pmax. Jest moc, którą w warunkach testowych (określane STC – Standard Test Conditions) uzyskała instalacja.

Nie mniej istotna jest też tolerancja mocy. Dzięki tej informacji można dowiedzieć się, jaka może być różnica pomiędzy nominalną a rzeczywistą mocą szczytową danego panelu. Jeśli wartość ta jest dodatnia to wówczas producent daje gwarancję, że rzeczywista moc nie będzie mniejsza od mocy nominalnej.

Jakie są warunki gwarancji?

Wybierając instalację fotowoltaiczną należy także zwrócić uwagę na czas trwania gwarancji. W tym celu należy zerknąć do karty produktu. Zazwyczaj moduły fotowoltaiczne są objęte 10-letnią lub 12-letnią gwarancją. Na najdroższe panele producenci oferują nawet 20-letni okres gwarancyjny.

Tutaj warto również wspomnieć o gwarancji na uzysk mocy. W większości przypadków producenci gwarantują, że w ciągu pierwszej dekady tzw. moc znamionowa nie będzie niższa niż 90%. Z kolei w okresie kolejnych 15-stu lat deklarują, że moc ta będzie co najmniej na poziomie 80%.

Odpowiednio długa gwarancja to przede wszystkim bezproblemowe użytkowanie zestawu fotowoltaicznego. Okres ten nie powinien być krótszy niż 10 lat. Dodajmy, że często właśnie ten okres jest podawany jako czas zwrotu inwestycji.

Należy także sprawdzić, które części zestawu fotowoltaicznego są objęte gwarancją. Niektóre komponenty instalacji są bardziej narażone na uszkodzenia czy awarie. Na usterki wpływ ma wiele czynników: od wysokiej temperatury, przez uszkodzenia mechaniczne, po odporność na zacienienie.

Oferta z usługą montażu czy bez?

Przeważnie oferty instalacji fotowoltaicznych zawierają także usługę montażu. Lepiej nie wykonywać tej czynności samemu tylko postawić na wykwalifikowanych fachowców. Samodzielne montowanie może oznaczać utratę gwarancji oferowaną przez producentów poszczególnych komponentów zestawu PV. Generalnie rzecz biorąc, cały montaż nie powinien trwać dłużej niż 2 tygodnie.

Warto postawić na profesjonalnych instalatorów także ze względu na proponowaną przez nich często pomoc w kwestiach dot. zgłoszenia instalacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Wpływ na koszt montażu ma także czy instalacja fotowoltaiczna jest na dachu czy na gruncie. Prostszy wbrew pozorom jest montaż na dachu, chyba że jego konstrukcja jest bardzo skomplikowana.

Jak porównywać oferty paneli fotowoltaicznych?

Wybór instalacji fotowoltaicznej wymaga od inwestora po pierwsze, dokładnego zapoznania się z ofertami dostawców, a po drugie prześledzenia obowiązujących na rynku trendów.

Pomocne w wyborze odpowiedniej oferty są porównywarki, takie jak https://fotowoltaika.energiadirect.pl. Za pomocą znajdującego się tam kalkulatora można otrzymać nawet 3 najlepsze propozycję na zestawy PV.

Najważniejszą oraz najdroższą częścią instalacji są panele fotowoltaiczne. Analizując oferty warto brać pod uwagę nie tylko cenę za moduł. Istotnym parametrem jest cena za Wp, którą można obliczyć znając moc nominalną oraz koszt panelu.

Nie bez znaczenia jest także tzw. gwarancja na uzysk. Panel z każdym rokiem użytkowania traci moc. Producenci podają jaka jest dopuszczalna utrata mocy po 25 latach.

Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę także na powierzchnię oraz masę modułu. To ważna informacja, szczególnie jeśli obszar inwestycji jest mocno ograniczony, np. niewielki dach.

4.3 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top