Jakie są wartości dofinansowania?

Z rządowego programu Czyste Powietrze może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym. Wysokość przyznanego dofinansowania na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację budynku będzie uzależniona od dochodów. Ile można otrzymać?

Od kiedy nabór wniosków o dofinansowanie?

Nabór wniosków o dofinansowanie ruszył 19.09.2018 roku, a w zmienionej wersji programu od 15.05.2020 roku. Program ma być realizowany przez najbliższe 12 lat. Dotację można otrzymać na takie działania jak wymiana źródła ciepła czy termomodernizację budynku. W sumie na te cele rząd przeznaczył kwotę 103 mld zł. Maksymalne koszty kwalifikowane ustalono na poziomie 37 tys. zł, a minimalna kwota dofinansowania to 3 tys. zł.

Jaka wysokość dofinansowania?

To, ile procent kosztów inwestycji będzie dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, zależy od tego do jakiego poziomu dofinansowania kwalifikuje się wnioskodawca.

W podstawowym poziomie dofinansowania dotacja maksymalna wynosi 30 tys. zł, jeśli Wnioskodawca zdecyduje się na wykonanie termomodernizacji budynku, wymianę źródła ciepła na pompę ciepła typu powietrze-woda oraz instalację fotowoltaiczną. Natomiast w podwyższonym poziomie dofinansowania można otrzymać maksymalną dotację w tym samym wypadku, na poziomie 37 tys. zł. 

Nie ma możliwości otrzymania dofinansowania do kotła na paliwo stałe dla domu, w którym jest już przyłącze do sieci gazowej.

Jaka wysokość dofinansowania

Jakie zasady dofinansowania?

W momencie składania wniosku o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze inwestycja może być rozpoczęta, zakończona lub dopiero planowana. Jednak dla inwestycji rozpoczętych i zakończonych ważne jest, że dofinansowane mogą być przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Rozpoczęcie inwestycji to data wystawienia pierwszej faktury potwierdzającej koszty kwalifikowane w programie Czyste Powietrze. Maksymalny termin realizacji przedsięwzięcia to 30 miesięcy od daty złożenia wniosku. W pierwszej kolejności należy wykonać inwestycję z własnych środków finansowych, a dopiero po rozliczeniu następuje wypłata dofinansowania.

Jak obliczyć dochód na osobę w gospodarstwie domowym?

Po zmianach programu od 15.05.2020 r., dla podwyższonego poziomu dofinansowania, nie ma konieczności samodzielnego obliczania dochodu. W programie Czyste Powietrze jest zwiększony udział Gmin, a co za tym idzie, Wnioskodawca może bezpłatnie złożyć wniosek poświadczający wysokość dochodu przypadający na każdą osobę w gospodarstwie domowym. Wartość dochodu z tego zaświadczenia uwzględnia się przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie. Zaświadczenie o wysokości dochodu jest załącznikiem do wniosku. 

W przypadku osób, starających się o podstawowy poziom dofinansowania, których dochód nie przekracza 100 000 zł wystarczy wartość dochodu z PIT za miniony rok podatkowy.

*Roczny dochód członka gospodarstwa domowego = przychody wykazane w formularzu PIT za ostatni rok podatkowy (np. z tytułu pracy, emerytury,) – składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, podatek dochodowy, koszty uzyskania przychodu + inne dochody niepodlegające opodatkowaniu

* dot. osób, które rozliczają się na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top