ym

Kto może się starać o dofinansowanie?

Ruszył rządowy program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na m.in. modernizację sytemu grzewczego, ocieplenie budynku czy wymianę stolarki zewnętrznej. Kto może zostać beneficjentem programu?

Kto może uzyskać dofinansowanie?

Celem tego rządowego programu jest po pierwsze: poprawa efektywności energetycznej budynków, po drugie: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. O dofinansowanie mogą się starać właściciele albo współwłaściciele budynków jednorodzinnych lub osoby fizyczne posiadające zgodę na ich budowę.
Co istotne, z programu nie mogą skorzystać właściciele budynków, które są wykorzystywane sezonowo, czyli np. domów letniskowych. Według szacunków rządu dzięki środkom z programu 3 – 4 mln domów w Polsce przejdzie termomodernizację. To z kolei ma się w sposób pozytywny wpłynąć na stan środowiska w naszym kraju i portfeli obywateli.

Jaka jest definicja budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Jest to budynek: wolnostojący albo, znajdujący się w zabudowie szeregowej, bliźniaczej bądź grupowej.
Ponadto, jest przeznaczony na potrzeby mieszkaniowe i strukturalnie stanowi samodzielną całość. W ramach tej definicji dopuszczalne jest wyodrębnienie: maksymalnie 2 lokali dedykowanych do zamieszkania albo 1 lokalu mieszkalnego oraz 1 służącego do celów użytkowych (maksymalnie 30% powierzchni budynku).

Co, jeśli budynek ma kilku współwłaścicieli?

W takim przypadku osoba wnioskująca o dofinansowanie musi załączyć oświadczenie pozostałych współwłaścicieli, że wyrażają zgodę na przystąpienie do programu „Czyste Powietrze”. Taki dokument musi podpisać każdy z współwłaścicieli budynku jednorodzinnego.

Co w przypadku, gdy siedziba firmy znajduje się w domu?

W Polsce wiele działalności gospodarczych, szczególnie tych jednoosobowych, ma swoją siedzibę w mieszkalnych budynkach jednorodzinnych. Właściciele takich budynków nie są wykluczeniu z udziału w programie jeśli, na działalność gospodarczą nie jest przeznaczone więcej niż 30% powierzchni użytkowej. Taki „stan” nie może być zwiększony w tzw. okresie trwałości, czyli 3 lat od zakończenia przedsięwzięcia. Środki z programu nie mogą być, bowiem spożytkowane na termomodernizację biurowców.

Jakie inwestycje podlegają dofinansowaniu?

Źródła ciepła
Stolarka zewnętrza
Docieplenie budynku
OZE (kolektory i panele fotowoltaiczne)
Ogrzewanie centralne i ciepła woda użytkowa
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Na co można otrzymać dofinansowanie

Ile można otrzymać?

Dopłaty w ramach tego rządowego programu mają pokrywać od 30 do 90% kosztów przedsięwzięcia. Kwoty dofinansowań są uzależnione od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Maksymalne tzw. koszty kwalifikowane ustalono na poziomie 53 tys. zł, a minimalne na poziomie 7 tys. zł.

Kryteria dochodowe w programie czyste powietrze

4 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top