Kto może się starać o dofinansowanie?
Ruszył rządowy program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na m.in. modernizację sytemu grzewczego, ocieplenie budynku czy wymianę stolarki zewnętrznej. Kto może zostać beneficjentem programu?
Spis treści:
Kto może uzyskać dofinansowanie?
Celem tego rządowego programu jest po pierwsze: poprawa efektywności energetycznej budynków, po drugie: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. O dofinansowanie mogą się starać właściciele albo współwłaściciele budynków jednorodzinnych lub osoby fizyczne posiadające zgodę na ich budowę.
Co istotne, z programu nie mogą skorzystać właściciele budynków, które są wykorzystywane sezonowo, czyli np. domów letniskowych. Według szacunków rządu dzięki środkom z programu 3 – 4 mln domów w Polsce przejdzie termomodernizację. To z kolei ma się w sposób pozytywny wpłynąć na stan środowiska w naszym kraju i portfeli obywateli.
Jaka jest definicja budynku mieszkalnego jednorodzinnego?
Jest to budynek: wolnostojący albo, znajdujący się w zabudowie szeregowej, bliźniaczej bądź grupowej.
Ponadto, jest przeznaczony na potrzeby mieszkaniowe i strukturalnie stanowi samodzielną całość. W ramach tej definicji dopuszczalne jest wyodrębnienie: maksymalnie 2 lokali dedykowanych do zamieszkania albo 1 lokalu mieszkalnego oraz 1 służącego do celów użytkowych (maksymalnie 30% powierzchni budynku).
Co, jeśli budynek ma kilku współwłaścicieli?
W takim przypadku osoba wnioskująca o dofinansowanie musi załączyć oświadczenie pozostałych współwłaścicieli, że wyrażają zgodę na przystąpienie do programu „Czyste Powietrze”. Taki dokument musi podpisać każdy z współwłaścicieli budynku jednorodzinnego.
Co w przypadku, gdy siedziba firmy znajduje się w domu?
W Polsce wiele działalności gospodarczych, szczególnie tych jednoosobowych, ma swoją siedzibę w mieszkalnych budynkach jednorodzinnych. Właściciele takich budynków nie są wykluczeniu z udziału w programie jeśli, na działalność gospodarczą nie jest przeznaczone więcej niż 30% powierzchni użytkowej. Taki „stan” nie może być zwiększony w tzw. okresie trwałości, czyli 3 lat od zakończenia przedsięwzięcia. Środki z programu nie mogą być, bowiem spożytkowane na termomodernizację biurowców.
Jakie inwestycje podlegają dofinansowaniu?
Źródła ciepła
Stolarka zewnętrza
Docieplenie budynku
OZE (kolektory i panele fotowoltaiczne)
Ogrzewanie centralne i ciepła woda użytkowa
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Ile można otrzymać?
Dopłaty w ramach tego rządowego programu mają pokrywać od 30 do 90% kosztów przedsięwzięcia. Kwoty dofinansowań są uzależnione od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Maksymalne tzw. koszty kwalifikowane ustalono na poziomie 53 tys. zł, a minimalne na poziomie 7 tys. zł.