Kto może się starać o dofinansowanie?

Ruszył rządowy program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na m.in. modernizację sytemu grzewczego, ocieplenie budynku czy wymianę stolarki zewnętrznej. Kto może zostać beneficjentem programu?

Kto może uzyskać dofinansowanie?

Celem tego rządowego programu jest po pierwsze: poprawa efektywności energetycznej budynków, po drugie: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. O dofinansowanie mogą się starać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym. 

Co istotne w wersji programu od 15.05.2020, z dofinansowania nie mogą skorzystać właściciele domów nowo budowanych, sezonowych np. domków letniskowych. Natomiast właściciele budynków, gdzie wystąpienie o zgodę na budowę lub zgłoszenie budowy było po 31.12.2013 roku nie mogą się starać o dofinansowanie na termomodernizację budynku. Według szacunków rządu dzięki środkom z programu, 3 – 4 mln domów w Polsce przejdzie termomodernizację. To z kolei ma w pozytywny sposób wpłynąć na stan środowiska w naszym kraju i portfel obywateli.

Jaka jest definicja budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Jest to budynek: wolnostojący albo, znajdujący się w zabudowie szeregowej, bliźniaczej bądź grupowej.
Ponadto, jest przeznaczony na potrzeby mieszkaniowe i strukturalnie stanowi samodzielną całość. W ramach tej definicji dopuszczalne jest wyodrębnienie: maksymalnie 2 lokali dedykowanych do zamieszkania albo 1 lokalu mieszkalnego oraz 1 służącego do celów użytkowych (maksymalnie 30% powierzchni budynku).

Co, jeśli budynek ma kilku współwłaścicieli?

W takim przypadku osoba wnioskująca o dofinansowanie musi załączyć pisemne oświadczenie (jako załącznik do wniosku, zostanie wygenerowany automatycznie) pozostałych właścicieli, że wyrażają zgodę na przystąpienie do programu “Czyste Powietrze”. Taki dokument musi podpisać każdy z współwłaścicieli budynku jednorodzinnego.

Co w przypadku, gdy siedziba firmy znajduje się w domu?

W Polsce wiele działalności gospodarczych, szczególnie tych jednoosobowych, ma swoją siedzibę w mieszkalnych budynkach jednorodzinnych. Właściciele takich budynków nie są wykluczeni z udziału w programie jeśli na działalność gospodarczą nie jest przeznaczone więcej niż 30% powierzchni użytkowej. Taki “stan” nie może być zwiększony w tzw. okresie trwałości, czyli 5 lat od daty zakończenia przedsięwzięcia. Środki z programu nie mogą być bowiem spożytkowane na termomodernizację biurowców.

Jakie inwestycje podlegają dofinansowaniu?

Źródła ciepła
Stolarka zewnętrza
Docieplenie budynku
OZE (mikroinstalacja fotowoltaiczna)
Ogrzewanie centralne i ciepła woda użytkowa
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Kto może się starać o dofinansowanie? 1

Ile można otrzymać?

Dopłaty w ramach tego rządowego programu mają pokrywać od 30 do 75% kosztów faktycznie poniesionych.
Maksymalne koszty kwalifikowane w podstawowym poziomie dofinansowania to 37 tys. zł, natomiast w podwyższonym poziomie dofinansowania to 30 tys. zł.

Kto może się starać o dofinansowanie? 2

3.8 16 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top