Na co można otrzymać dofinansowanie?

Program Czyste Powietrze ma przyczynić się do wyeliminowania nienaturalnego zjawiska atmosferycznego pojawiającego się głównie w okresie grzewczym, czyli smogu. Jest skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych oraz osób posiadających zgodę na ich budowę. Na jakie inwestycje można otrzymać dofinansowanie?

Ogólne warunki dla wyrobów i urządzeń podlegających dofinansowaniu w ramach programu Czyste Powietrze:

 • Fabrycznie nowe
 • Dopuszczone do obrotu handlowego
 • Posiadają oznaczenia „CE” lub „B”
 • Instrukcja obsługi i użytkowania w języku polskim
 • Pisemna gwarancja producenta/wykonawcy (dot. m.in. okien, drzwi, kotłów, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych)
 • Certyfikaty lub etykiety klasy energetycznej (źródła ciepła)

Prace termoizolacyjne

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na następujące prace termomodernizacyjne:

 • wymiana stolarki zewnętrznej – do 700 zł/m2 powierzchni
 • wymiana drzwi zewnętrznych (także bramy garażowe) – do 2000 zł/m2 powierzchni
 • docieplenie przegród budowlanych – do 150 zł/m2 powierzchni.

Wykonywane prace muszą być jednak zgodne z wymogami, które zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Warto wiedzieć, że w przypadku ocieplenia przegród realizacja tego przedsięwzięcia musi obejmować wszystkie elementy, które zostały wskazane w audycie energetycznym albo uproszczonej analizie energetycznej. Natomiast okna i drzwi powinny być montowane według zasad tzw. ciepłego montażu, który gwarantuje minimalizację strat ciepła.

Źródła ciepła

Węzeł cieplny

Dofinansowanie na węzeł cieplny może wynieść maksymalnie 10 000 zł/zestaw. Sprawność wymiany energetycznej węzła musi być na poziomie minimum 98%.

Kotły na paliwo stałe (węgiel i biomasa)

W przypadku wymiany źródła ciepła na kocioł na paliwo stałe, tj. węgiel i biomasę można liczyć na dotację w wysokości odpowiednio do 10 000 zł i 20 000 zł. Zakupione kotły muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dofinansowanie nie obejmuje kotłów wyposażonych w ruszt awaryjny. Jeśli, kocioł na paliwo stałe jest montowany w budynku już istniejącym to musi posiadać minimum 5 klasę normy europejskiej.

Kotły gazowe i olejowe

W przypadku tych źródeł ciepła można otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 15 000 zł/zestaw. Kotły muszą posiadać co najmniej klasę efektywności energetycznej A.

Pompy ciepła

Kwota dofinansowania na pompy ciepła jest uzależniona od wybranego rodzaju tj. powietrzne (do 30 000 zł) lub odbierające ciepło z gruntu albo wody (do 45 000 zł). Aby otrzymać dotację należy zakupić pompę ciepła spełniające wymagania co najmniej klasy energetycznej A+.

Instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Na tą instalację można uzyskać dofinansowanie w kwocie do 15 000 zł. Zarówno izolacja termiczna rurociągów, jak i armatury musi spełniać wymagania w/w rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła

Dotacja na realizację tego przedsięwzięcia może wynieść do 10 000 zł. Graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła powinna być na poziomie co najmniej 85%.

Kolektory słoneczne

Kolektory posiadały wymagane certyfikaty zgodności z normą PN-EN 12975-1, PN-EN 12975-2 lub PN-EN ISO 9806 albo „Solar Keymark” (europejski znak jakości). Maksymalne dofinansowanie w formie pożyczki wynosi 8 000 zł/zestaw.

Instalacje fotowoltaiczne

Tutaj również wymagane są certyfikaty zgodności z normą: PN-EN 61215 lub PN-EN 61646 albo równorzędnymi normami, które wydają akredytowane jednostki certyfikujące. Jeśli projekt instalacji przewiduje zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i odgromowe, to dofinansowywana w formie pożyczki instalacja (do 30 000 zł) powinna je posiadać.

Dokumentacja projektowa i audyt energetyczny

Program Czyste Powietrze przewiduje dotacje na następującą dokumentację:

 • projekt modernizacji dachu (do 1 000 zł)
 • projekt modernizacji wewnętrznych instalacji oraz wymiany źródła ciepła (do 1 000 zł)
 • ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna (do 500 zł)
 • audyt energetyczny (do 1000 zł)

Dokumentacja ta musi być przygotowana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego.

3.4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top